Sport Dalmacija u balunu

sjajan otpor

Nogometašice Splita odigrale još jednu dobru utakmicu, ali se porazom od Bjeloruskinja oprostile od Lige prvakinja

Porazom od Minska nogometašice Splita izgubile su i teoretsku šansu za plasman u glavnu fazu Lige prvaka. Ali su zato ponovno pokazale zube, baš kao protiv Žitlobuda-1, domaćina kvalifikacijske skupine u ukrajinskom Harkivu.

Za razliku od prve utakmice protiv Ukrajinki u kojoj su Splićanke izgubile 3:2 nakon što su do 90. minute vodile 2:1, protiv Minska nisu imale previše prostora za manevar. Prvakinje Bjelorusije dominirale su cijeli susret, što pokazuje i statistika (27-4 u udarcima), ali su se i propisno ispromašivale. Ekipa sastavljena od bjeloruskih, ruskih, ukrajinskih i afričkih nogometašica ipak je prejaka, premda pogled na semafor to i nije pokazao.

Minsk, koji je u prvom kolu s 12:0 pregazio luksemburški Bettembourg, poveo je u 13. minuti kada je Himič oduzela loptu Horvat i nakon duplog pasa s Ogbiagbevha matirala Alves. Bjeloruskinje su nastavile napadati i stvarati šanse, a onda je baš u jeku njihove dominacije prvak Hrvatske izjednačio. Nakon pola sata Predanič je izvrsno proigrala Anu Dujmović koja je s deset metara pogodila za izjednačenje.

Taj pogodak nakratko je uzdrmao Minsk koji je u nastavku opet pojačao ritam i zasluženo stigao do nove prednosti. U 65. minuti nakon ubačaja s desne strane Ogbiagbevha je neobjašnjivo ostala sama na pet metara i lako zakucala loptu u mrežu. Robusna nigerijska napadačica Bettembourgu je utrpala četiri komada, a i Splitovu je obranu pošteno namučila.

Do kraja utakmice jedina kakva-takva prilika koja se otvorila Splitu za osvajanje boda dogodila se u 73. minuti. Anela Lubina je prihvatila jedan poklon obrane Minska, vratarka je malo istrčala s gola, no Splitova kapetanica s 25 metara nije dobro naciljala.

Splitov trener Božidar Miletić priznao je da je pobjeda Minska zaslužena.

- Kod njihovog prvog pogotka možda je bilo zaleđe, a i njihova ponajbolja igračica mogla je dobiti drugi žuti karton. Te dvije odluke imale su velik utjecaj, ali objektivno je bolja ekipa pobijedila. Mi možemo biti zadovoljni što možemo parirati ovakvim suparnicama.

Dojam je sličan kao nakon prvog susreta. Split je poražen, ali u drugu ruku i zadovoljan.

- Dali smo koliko smo mogli. U obje utakmice imali smo šansu za više, ali vjerojatno još nije vrijeme za to. Od pet najboljih ekipa u svim grupama, u našoj se nađu dvije. Vjerujem da bismo prošli da smo imali povoljniji ždrijeb – smatra Miletić.

U utorak u 16 sati Splićanke igraju posljednji susret protiv autsajdera Bettembourga koji bi na papiru trebao biti dosta slabiji od njih. Prava je to prilika za prvu, povijesnu pobjedu Splita u Ligi prvaka.

SPLIT – MINSK 1:2 (1:1)

Harkiv, pomoćno igralište Metalista. Skupina 4 kvalifikacija Lige prvaka, 2. kolo

Sutkinja: Galija Ečeva (Bugarska)

Strijelkinje: 0:1 Himič (13.), 1:1 Dujmović (33), 1:2 Ogbiagbevha (65.)

Žuti kartoni: Lubina, Valušek, Dujmović i Alves (Split) te Kozjupa (Minsk)

Crveni karton: Himič (Minsk) u 93. minuti, drugi žuti

gračica utakmice: Emueje Ogbiagbevha (Minsk)

SPLIT (4-2-3-1): Alves – Pedić (od 46. Pezelj), Bošnjak, Smiljković, Bukač – Horvat, Lubina – Valušek (od 70. O'Neill), Dujmović, Predanič – Špiranović (od 46. Tabain)

MINSK (4-2-3-1): Voskobovič – Njolle, Juško, Šmatko, Galaj – Linnik (od 71. Sebati), Kozjupa – Šuppo, Himič, Cisse – Ogbiagbevha